Badanie pierwiastkowe włosa

Czasem na forum zgłaszają się ludzie, prosząc o poradę w suplementacji po tym, jak zrobili badanie pierwiastkowe włosa. Nie będę się rozpisywał, po prostu przedstawię test przeprowadzony przez jeden z instytutów.

Do 13 laboratoriów specjalizujących się w takich badaniach wysłano włosy 2 zdrowych nastolatków, w sumie kilkadziesiąt próbek (na przykład dwukrotnie włosy z tego samego kosmyka, od tej samej osoby i do tej samej placówki). Efekty były dość łatwe do przewidzenia. Wyniki przyszły kompletnie losowe, nawet wtedy, gdy dwa razy badano tego samego pacjenta. Raz miał niedobór jakiegoś pierwiastka, za chwilę (z tego samego kosmka) już nadmiar. Razem z wynikami przyszły jakieś dziwne wykresy i interpretacje, których nie byli w stanie zrozumieć specjaliści całe życie zajmujący się medycyną. Na deser zalecenia brania odpowiednich suplementów, oczywiście konkretnych firm. Każde laboratorium miało w broszurkach reklamowych opinie pacjentów, którzy dzięki ich analizie zostali cudownie wyleczeni.

Badanie pierwiastkowe włosa
„hairfreaky long hair” by hairfreaky long hair is licensed with CC BY 2.0. 

Link do tego badania:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/4021042


Tu identyczne badanie, z identycznymi wynikami, przeprowadzone nieco później:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11150111


Oni nie tylko mieli losowe wyniki (poziom minerałów u tej samej osoby różnił się niekiedy ponad dziesięciokrotnie), ale też identyczne stężenie pierwiastka we włosie według jednego laboratorium było niedoborem pokarmowym, według innego stawało się nadmiarem.

Jeśli to kogoś nie przekona, nic go nie przekona.

Oczywiście każde laboratorium będzie przekonywać, że to właśnie ich metody są skuteczne i to własnie oni, a nie ta wstrętna konkurencja, dają prawdziwe wyniki. Ale nawet gdyby tak było, to badanie pierwiastkowe włosa po prostu nie ma prawa zadziałać. Jeśli ktoś ma w organizmie duże stężenie rtęci, to będzie ona osadzona w mózgu i stamtąd nie zniknie, nie ma prawa znaleźć się we włosie. Jeśli z kolei jest w nim za dużo żelaza, to zapewne będzie to efekt jakiegoś zaburzenia metabolizmu tego pierwiastka.

Rzadko kiedy jest tak, że poziom we włosie odzwierciedla poziom w organizmie, zazwyczaj wynik będzie wskazywał na przebieg niektórych reakcji w organizmie, na skutek których dany pierwiastek dostanie się do tego włosa.